Inflacija u Srbiji u januaru 2025. godine iznosila je 4,6 odsto u poređenju sa istim mesecom prethodne godine, pri čemu su cene kafe i konditorskih proizvoda najviše uticale na ovaj rast. Prema podacima Republičkog zavoda za statistiku (RZS), konditorski proizvodi su poskupeli za 15,1 odsto, dok je cena kafe porasla za 12,6 odsto na godišnjem nivou.
Hrana je u istom periodu poskupela za 3,6 odsto, s tim da su najveći doprinos poskupljenju dali proizvodi iz kategorije „šećer, džem, med i čokolada“, sa rastom cena od 15,1 odsto, kao i grupa „kafa, čaj i kakao“, gde je zabeleženo povećanje od 12,6 odsto, piše Nova ekonomija.
Ovakav trend delimično je posledica kretanja cena sirovina na svetskim berzama. Tokom 2024. godine, cena kakaa porasla je za oko 180 odsto, što je dovelo do najvećeg globalnog deficita u snabdevanju u poslednjih šest godina. Glavni uzroci su nepovoljni vremenski uslovi u zemljama poput Gane i Obale Slonovače, koje zajedno čine više od 70 odsto svetske proizvodnje kakaa.
Sličan scenario zabeležen je i kod kafe, čija je cena porasla za oko 70 odsto tokom prošle godine. U Brazilu su zabeležene najveće suše u poslednjih sedam decenija, dok je Vijetnam pogođen poplavama izazvanim tajfunom. Dodatno, sukobi na Bliskom istoku uticali su na transportne puteve, produžavajući rute i povećavajući troškove transporta.
Prema podacima RZS-a za novembar 2024. godine, prosečna cena kilograma kafe u Srbiji iznosila je 1.894 dinara, što predstavlja rast od 9,23 odsto u odnosu na isti period prethodne godine. Cena kilograma čokolade dostigla je 1.850 dinara, što je povećanje od čak 50 odsto u poređenju sa novembrom 2023. godine, kada je iznosila 1.227 dinara.
Slični trendovi rasta cena zabeleženi su i u zemljama regiona i Evropske unije. U Crnoj Gori, cena kafe je tokom leta porasla za 20 odsto, dok je u Hrvatskoj zabeležen rast od 10 odsto. Prema podacima Eurostata, u oktobru je međugodišnji rast cena kafe bio najveći u Estoniji (13,3 odsto), Danskoj (12,5 odsto) i Italiji (11,8 odsto).
Podaci Međunarodne organizacije za kakao (ICCO) ukazuju na to da je mlevenje kakaa u Evropi poraslo za četiri odsto u drugom kvartalu 2024. godine u odnosu na isti period prethodne godine, što ukazuje na povećanu potražnju uprkos rastu cena.
Očekuje se da će tržište kakaa doživeti stabilizaciju, s obzirom na najavljene obilne kiše u Obali Slonovače, koje bi mogle poboljšati uslove za uzgoj. Međutim, trgovci izražavaju zabrinutost zbog smanjene isporuke kakaa u luke ove zemlje, što bi moglo uticati na dalji rast cena.