субота, март 22, 2025
More
    NaslovnaVestiSrbijaKako preživeti u najskupljem gradu u Srbiji: Studenti, nova akademska godina i...

    Kako preživeti u najskupljem gradu u Srbiji: Studenti, nova akademska godina i staro pitanje

    Studenti u Beogradu pored akademskih obaveza, razmišljaju i o troškovima. Oni koji su na budžetu, nadaju se da će dobiti studentski dom, dok drugi koji na to nisu ostvarili pravo, moraju da se dodatno potrude kako bi normalno živeli u prestonici. A razlika u novcu je ogromna.

    Uveliko je počela nova akademska godina, ali studentima donosi staro pitanje – kako preživeti u najskupljem gradu u državi.

    Studenti iz unutrašnjosti u Beogradu imaju dve opcije – da žive u studentskom domu, ili da iznajme drugi smeštaj.

    Prva varijanta je svakako isplativija, ali mesta su ograničena.

    „Prva najočiglednija prednost je da su studentski domovi mnogo jeftiniji. Dakle, u zavisnosti od kategorija, cene se kreću negde od 1.200, 1.300 do oko 3.000 dinara za one studente koji su na budžetu. Za one studente koji su po ekonomskim cenama, to je svakako skuplje, ali ne prelazi, ja bih rekla, nekih 15.000 dinara“, objašnjava Emilija Milenković iz Krovne organizacije mladih Srbije.

    Pored stambenog pitanja, treba misliti i o ishrani, knjigama, pa i društvenom životu. Zato potrebe na mesečnom nivou variraju.

    Ovo su troškovi koje su nam otkrili:

    „Negde između 30.000 i 40.000 mesečno.“

    „Poprilično košta samo što ja živim sa roditeljima tako da je meni to dosta olakšano.“

    „Što za kiriju, kirija trista evra najmanje da može da se nađe, a ovako generalno život još trista evra za kako namirnice, a i menzu.“

    „Svaki dan kopirnica, pa na kafu, pa ponovo kopirnica, pa ponovo kafa. I to mi je trošak jedini.“

    Ključno je i da li student pohađa fakultet na budžetu, ili je na samofinansiranju. Ne treba zanemariti ni plaćanje prevoza. Kada se sve stavi na papir, razlika je očigledna.

    Ipak, domovi nemaju dovoljno kapaciteta. Najavljivano je proširenje Studentskog grada kao prva pomoć za sve veći broj brucoša svake godine, ali se u realizaciju još nije krenulo.

    „Definitivno treba da se prošire kapaciteti studentskih domova, da bi više studenata moglo da u njih uđe, za sada ja mislim da imamo oko 10.500 mesta u studentskim domovima, što svakako nije dovoljno za sve studente. Sa druge strane, moraju da se poboljšaju uslovi u tim studentskim domovima da bi jednostavno studenti dostojanstveno mogli da žive i da uče“, dodaje Milenković.

    Onima van domova je najteže, jer su prepušteni zakonu ponude i potražnje beogradskih stanova.

    Koji je često surov.

    SourceN1

    POSTAVI ODGOVOR

    молимо унесите свој коментар!
    ovdje unesite svoje ime

    Najnoviji članci