субота, март 22, 2025
More
    NaslovnaKolumneSvima sve po spisku

    Svima sve po spisku

    (P)likovi
    Aleksandar Vučić hapsi svoje ortake, a njega će Europol

    Svima sve po spisku

    Na Vučićevom spisku za odstrel nalaze se njegovi saradnici iz drugog ešalona naprednjačkog kartela. Predstavu sa hapšenjem Grčića, Papića, braće Stajić i ostalih kompromitovanih pripadnika OKG SNS, Vučić je organizovao kako bi se prikazao kao borac protiv kriminala i korupcije, pa i da bi izvršio pritisak na Vesića, Gašić i Vučevića. Na drugom, mnogo važnijem spisku, koji se navodi u izveštaju francuskog istražnog sudije Brisa Hansmana, nalaze se mnogo krupnije mete: Andrej Vučić, Novak Nedić, Nebojša Stefanović, Dijana Hrkalović, Veselin Milić i drugi nesrećnici, koji su naznačeni u dešifrovanim porukama preko Sky aplikacije u postupku koji francuske vlasti vode protiv Filipa Koraća. O Vučićevom i Europolovom spisku piše zamenik glavnog urednika Magazina Tabloid Predrag Popović, bivši urednik u Dnevnom telegrafu, Nacionalu i Pravdi, nekada blizak saradnik i prijatelj aktuelnog tiranina.

    Predrag Popović

    Kad god se nađe u škripcu, Aleksandar Vučić urla, skiči i skače. Ponaša se kao da se podmladio nekoliko miliona godina, kao da se kontra-evolucijom vratio na nivo primata.

    Vučić je pokušao sve što je mogao kako bi se izvukao iz krize koju su izazvali studenti zahtevom da budu kažnjeni svi odgovorni za masovno ubistvo pod novosadskom nadstrešnicom. Prvo je lagao da samo taj deo Železničke stanice nije rekonstruisan, a onda je krivicu prebacio na projektante iz 1964. godine. P

    Pokušao je da podmiti pobunjene studente jeftinim stambenim kreditima, kojih neće biti. Kad to nije prošlo, prešao je na nasilje. Pretio je da će, sa svojim „Kobrama“, razbacati sve studente „za šest-sedam sekundi“. Umesto „Kobri“, studente su po ulicama razbacivali naprednjački ludaci, kako oni u civilu, tako i oni u policijskim uniformama.

    Šizofreno, u skladu sa svojim mentalnim stanjem, istovremeno je studente optuživao da su „kao teroristi iz Hamasa“ i da su to „divna deca, koju neki centri moći zloupotrebljavaju za svoje interese“. Na kraju, poskakujući na bini i mašući gornjim nogama, kao Urko iz „Planete majmuna“, zakleo se pred svojim lojalistima: „Uništiću ih sve!“

    Ne treba potcenjivati tu pretnju, Vučić je dobar samo u uništavanju svih i svega. Uslovljen kvarnim karakterom i skromnim kognitivnim kapacitetima, tri decenije uništava sve čega se dotakne, uključujući i sebe i članove svoje porodice.

    Kraljica majka Angelina samo plače i tuguje, ne sme da izađe na ulicu. Zvanični tata Anđelko se usukao, za poslednje tri nedelje postao je senka onog lepog i naočitog čoveka. Tako bludni sin opisuje posledice svojih zlodela na duhovno i fizičko stanje njegovih roditelja. I to mu treba verovati. Logično je što mama Angelina plače kad vidi šta rade njeni sinovi, kako surovo terorišu normalne ljude. Logično je i što ne sme da izađe iz stana. Na ulici bi mogla da sretne majku Vladimira Cvijana ili Miroslava Nikolića, oca Dejana Jovića, sinove Stanike Gligorijević, sina ili udovicu Dragoslava Miše Ognjanovića, ili bilo koga iz porodica koje su u crno zavili Veljko Belivuk, Predrag Koluvija, Dijana Hrkalović i drugi zlikovci iz vrha naprednjačkog kartela.

    Isto vredi za tatu Anđelka, koji je neuporedivo emotivniji od svoje supruge. Za razliku od Angeline, koja je uvek isticala da je „ponosna na svoje sinove“, on je bar pokušavao da utiče na Aleksandra, molio ga je da ne uništava tuđe sudbine, da ne progoni ljude koji misle drugačije. Džabe. Sad je kasno za kajanje, suze i tugu. Do kraja života moraće da se skrivaju od naroda, da se ulicama kreću kao senke okružene telohraniteljima.

    U sličnom duševnom stanju nalaze se i mnogi Vučićevi kumovi, politički i poslovni ortaci iz vrha kartela. Kako i ne bi; shvatili su da će ih vođa, ako i kad proceni da mu je to u interese, sve žrtvovati. U prvo vreme, posle pada nadstrešnice, kad je Vučić naredio da Goran Vesić bude procesuiran, uhapšen, pritvoren i ekspresno pušten da se brani sa slobode, kriminogeni tajkuni iz vrhovnikovog okruženja ponadali su se da će i oni imati zaštitu, da ih vođa neće pustiti niz vodu. Međutim, onda su saznali da je Vučić odlučio da žrtvuje Vesića i to ne samo zbog pada nadstrešnice, već će mu natovariti i druge korupcionaške afere.

    Goran Vesić zna kako se progone ljudi koji su stavljeni na listu za odstrel, lično je predvodio mnoge takve hajke. Zloupotrebom policije, pravosuđa i medija uništavao je tuđe sudbine, nameštao hapšenja i pritvaranja, a sad se našao u ulozi progonjene zverke.

    U Bezbednosno informativnoj agenciji formirana je nezvanična radna multidisciplinarna grupa za obradu Vesića i njegovih saradnika. Na merama se nalaze njegova supruga Vanja i brat Zoran, kao i svi njihovi kontakti, aktuelni i bivši. Zasad, pala su dvojica Vesićevih vernih saradnika, braća Stajić, koji su uhapšeni zbog kriminalnih i koruptivnih akcija, koje su sprovodili dok je „večiti zamenik gradonačelnika“ upravljao Beogradom.

    Nemanja Stajić je, kao sekretar gradskog Sekretarijata za poslove legalizacije objekata, nezakonito legalizovao stambene i poslovne zgrade, pa i one koje je gradilo preduzeće povezano sa njegovim bratom Novakom. Njih dvojica su osumnjičeni da su na taj način stekli više od 6,5 miliona evra. Naravno, njihov plen je desetostruko veći, kao i obim krivičnih dela koja će im se staviti na teret ako odbiju saradnju i ne pristanu da odgovornost prebace na Vesića.

    U tom slučaju, u optužnici će se naći i druga njihova zlodela, kao što je učešće u bespravnom rušenju zgrada u Savamali, kad je pripreman teren za maga-koruptivni projekat „Beograd na vodi“. Tragovi kriminalnih radnji Vesića i braće Stajić opisani su u mnogim tekstovima Magazina Tabloid, a da li će konačno biti procesuirani zavisi od Vesića. Može ćutke da prihvati zatvorsku kaznu za pad nadstrešnice, pa da se ostale afere vrate pod tepih. Ako to odbije, Vučić će ga zatrpati optužbama za sve ono što su zajedno radili, pa i za još više.

    – Vesić će dobiti sedam do deset godina robije. Ako bude pametan, odležaće četiri ili pet, pa će izaći kao bogat čovek, koji će pred sobom imati dvadesetak godina ugodnog života. Ako odbije tu ponudu… E, onda mora da se pripremi za tešku starost iza rešetaka – poručio je Vučić preko posrednika Vesiću.

    Dok čeka odgovor, Vučić nastavlja da steže obruč oko Vesića. Po njegovom naređenju proveravaju se svi infrastrukturni poslovi u koje je on bio uključen, naročito oni koji su povezani sa projektom „Čista Srbija“. U taj posao, čija ukupna vrednost je procenjana na 3,2 milijarde evra. Vlada Srbije je 2021. godine odbila ponudu Evropske unije da ona kreditira taj projekat i da pritom pokloni 800 miliona evra. Umesto sa EU, naprednjačka vlast je napravila sporazum sa Kinom o kreditiranju i realizaciji izgradnje kanalizacione mreže i ostalih infrastruturnih sistema u 65 srpskih gradova i opština.

    Za razliku od EU, Kineska korporacija za izvoz i osiguranje kredita (China Export and Credit Insurance Corporation) ne insistira na poštovanju zakona i standarda koje primenjuju evropska regulatorna tela. Sa Kinezima ugovori se sklapaju direktnom pogodbom, bez tendera. Tako je kineska kompanija China Road and Bridge Corporation dobila posao izgradnje kanalizacije u Kragujevcu, vredan 203 miliona evra. U nekim opštinama, cena takvog posla je išla do devet miliona evra po kilometru, kao da se pravi autoput od najkvalitetnijeg asfalta, a ne kopa kanal u koji se polažu cevi.

    Goran Vesić je bio zadužen za sprovođene projekta „Čista Srbija“. Iako je sve radio u dogovoru i po nalogu Vučića, sad se vodi istraga koja ima za cilj da Vesića optuži za sve provizije, naduvane cene i ostale sporne detalje. Vučić to radi u samoodbrani, kako bi preventivno uticao na Vesića, da pazi kako će da se brani u sudskom postupku za masovno ubistvo pod nadstrešnicom. Ako sportski prihvati kaznu, malverzacije oko „Čiste Srbije“ biće arhivirane i zaboravljene. Ako se bude gicao, pokušavajući da odgovornost usmeri prema vođi, biće zatrpan ovom i drugim sličnim optužnicama.

    Da bi pojačao pritisak i dokazao da je spreman da ide do kraja, Vučić se nije zadržao samo na obradi Vesića, već je na listu za odstrel stavio i grupu svojih i njegovih saradnika. Na tom spisku već se nalaze preduzeća kao što su GAT, Karin Komerc, Trontex, Energy Pro, Intec, Montop HRS i Montop Pro, LTS Aladin, Suuniko Solutions, Put Invest, Bulevar Company, Bob, Corp i još nekoliko firmi koje su bile uključene u infrastrukturne projekte kojima je rukovodio Vesić.

    U kolikoj panici se nalazi Vučić vidi se i po tome što je na spisak sumnjivih tajkuna iz svog okruženja stavio i Dejana Slijepčevića, vlasnika kompanije GAT. Zahvaljujući amorfnosti svoje gatačke poslovne i moralne strukture, Slijepčević je dve decenije, sa solidnim uspehom, razvijao biznis u vreme Miloševićeve i DOS-ove vlasti, ali do milijarderskih visina se vinuo tek saradnjom sa naprednjačkim kartelom.

    Za izgradnju stambenih naselja dobio je najskuplje lokacije na Dedinju, Vračaru, Dorćolu, Novom Beogradu i gde god je poželeo. Iako u Novom Sadu Slijepčević ima status režimskog građevinara broj 2, odmah iza Nebojše Petrića i njegovog Galensa, i tamo dobija odlične lokacije.

    Usput, dobio je odobrenje da preuzme novosadski fudbalski klub Mladost GAT, koji se takmiči u Prvoj ligi Srbije, a donedavno je bio i u Super ligi. Slijepčević je ljubav prema fudbalu i novcu spojio izgradnjom stadiona u Leskovcu. Po ceni od 28 miliona evra, GAT je napravio taj stadion, na kome je reprezentacija Srbije već odigrala dva zvanična meča. Leskovački „Old Traford“ je otvoren u martu 2023, a teren je već u katastrofalnom stanju. No, tribine se još drže, zasad se nisu srušile i pobile retke gledaoce.

    Za Slijepčevića se zna da se našao na Vučićevom nišanu zbog saradnje sa Vesićem. Takođe, zna se da se Vučić obrušio i na saradnike Miloša Vučevića, premijera u ostavci.

    Vučić je iskoristio priliku da obori Vučevićevu vladu posle napada grupe naprednjačkih batinaša na studente, koji su lepili plakate ispred stranačke centrale u Novom Sadu. Te noći, 27. na 28. januar, četvorica mladih naprednjaka naneli su teške telesne povrede studentkinji Ani, kojoj su bejzbol palicama polomili vilicu i povredili ruku. Nekoliko sati kasnije, Vučević je podneo ostavku.

    Na to se nije odlučio zbog griže savesti, nego na Vučićevo insistiranje. Navodno, eks-premijerov stariji sin Mihajlo Vučević je te noći bio u grupi batinaša. Da ne bi i on bio uhapšen i pritvoren, tata je morao da se žrtvuje i podnese ostavku. Tako je Vučić dobio manevarski prostor za pripremanje vanrednih izbora, za koje se nada da će mu poslužiti za izlazak iz krize.

    Vučević je godinama u javnosti percepiran kao verni vojnik braće Vučić. Poslušno je izvršavao sve naloge Andreja Vučića, nezvaničnog gospodara novosadskog i vojvođanskog feuda. Vremenom, Vučević se uprljao. Kao i svaka četka za čišćenje wc šolje, po isteku roka upotrebe, mora da bude zamenjen. A s njim su odbačeni i njegovi ortaci iz kriminalnog miljea, Marko Bosanac prvi. Zbog toga policija proverava poslovanje nekoliko preuzeća iz Montop grupe, čiji vlasnik je Bosanac. Zbog povezanosti sa Vučevićem, na Vučićevoj listi nalaze se i Bulevar Company izvesnog Mileta Lolića, kao i Suuniko Solutions, čiji suvlasnici su Snežana Popović i Todor Petković.

    Osnovni Vučićev cilj nije da uništi te firme i njihove vlasnike, nego da ih odvoji od Vučevića. Ko se bude dvoumio kojem carstvu da se privoli, završiće u pritvoru kao Vesićevi ortaci Stajići. Isti model pritiska Vučić primenjuje na poslovnim partnerima Bratislava Gašića.

    Do sukoba između Vučića i Gašića je došlo pre godinu i po dana, kad je u Gašićev zabran ušao Zvonko Veselinović. Gašić je tada nameravao da za sitne pare kupi jedan kamenolom u Raškoj. Međutim, iz tog posla ga je izbacio Veselinović, i to uz Vučićevu podršku. Taj slučaj je bio samo jedan u nizu sličnih. Kako to izgleda u praksi, nedavno je opisao Slobodan Pajić, major policije, koji je jedno vreme, kao pomoćnik Zorane Mihajlović, vodio antikorupcijski tim u Ministarstvu energetike i građevinarstva.

    – Na inicijativu tadašnje premijerke Ane Brnabić, Srbijašume su Koridorima Srbije poklonile lokaciju za eksploataciju šljunka kod Prnjavora na Drini, koji je bio namenjen za put Ruma-Šabac-Loznica. Koridori su našli jednu licendiranu firmu iz Šapca za taj posao. Izdata je dozvola da se na devet hektara izvadi 220.000 kubika šljunka. Međutim, pojavio se onaj biznismen sa Kosova. Njegova firma i još sedam podizvođača izvukli su 2,2 miliona kubika šljunka, deset puta više nego što je odobreno. Taj šljunak nije upotrebljen samo za izgradnju puta Ruma-Šabac Loznica, već je išao u Suboticu i Pančevo, biznismen ga je prodavao po celoj Srbiji. Kad sam podneo izveštaj o tom slučaju, smenjen sam – ispričao je Pajić u intervjuu za You Tube kanalu Pravi odgovor.

    Pajić je opisao i kako je Veselinović uzurpirao tuđe privatno imanje sa koga je vadio kamen za asfaltnu podlogu. Oštećeni vlasnik tog kamenoloma nije mogao da ga spreči. Isto tako, ni Gašić nije uspeo da svoj plen odbrani od Veselinovića. Umesto da se pomiri s porazom, Gašić je iskoristio poslednje dane na funkciji ministra policije da pokrene hajku na sinove Vučićevog kuma Petra Panića, da španskoj policiji dojavi lokaciju na kojoj se skrivao Andrejev lojalista iz novosadskog podzemlja Slobodan Milutinović Snajper, kao i da sabotira izbor Marka Đurića za premijera kad je objavio njegovu fotografiju sa Milanom Radoičićem. Gašić je znao da mu Vučić neće oprostiti te podvale, ali procenio je da mu je bolje da se na vreme distancira od tiranina sklonog padu.

    Možda bi se Vučić već obračunao sa Gašićem, kao što je i najavio pre tri meseca optužbama koje je iznosio Vladimir Đukanović, ali ima prečih problema. Dok Vučić, u saradnji sa Ninoslavom Cmolićem, načelnikom Uprave kriminalističke policije, pravi spiskove nepodobnih tajkuna i određuje redosled kojim će biti hapšeni, u građevinskom sektoru dešavaju se značajne promene. Vučiću je ta poslovna delatnost bitnija od svega, čak i od šverca droge i oružja. Na infrastrukturnim projektima Vučić je iz budžeta isisao nekoliko desetina milijardi evra, koje je podelio sa kontroverznim biznismenima iz svog kartela. Međutim, počeo je ubrzani raspad tog zločinačkog sistema.

    Beočinska filijala francuskog giganta Lafarge kupuje građevinske firme i značajno menja odnose u toj poslovnoj grani. Lafarge je nedavno kupio Teko Mining, koji je bio u vlasništvu Holdertrade LTD-a. U obe kompanije na rukovodeća mesta su postavljeni isti ljudi: direktor Dimitrije Knjeginić i zastupnik Suzana Vujičić. U poslednja dva poslovna izveštaja navodi se da je Lafarge dizao profit za oko milijardu dinara godišnje. Sa profitom od 3,8 milijardi dinara, ta kompanija je odlučila da proširi poslovanje i „proguta“ manje firme iz građevinskog sektora. Ponuda je bogata, pošto se među 300 najvećih poreskih dužnika nalazi oko 70 građevinskih preduzeća. Lafarge namerava da iz stečaja kupi šabački Inter-kop Mišar, u kome su svojevremeno vlasnički udeo imali Ružica Đinđić i Milorad Dodik. Nakon što su rasprodali dobar deo imovine tog preduzeća, oni su izašli iz posla, a Inter-kop gurnuli u stečaj.

    Ipak, francuska kompanija ne kupuje samo gubitaše, nego i firme koje imaju jake ugovore sa državom. Na meti Lafarge-a nalazi se i Granit Peščar – Ljig, preduzeće iz sistema Zvonka Veselinovića. Sa istančanim instinktom za samoodržanje, nema sumnje da Veselinović zna kad i pred kim treba da se povuče iz nekog posla, naročito kad uz to ide solidna finansijska nadoknada. Vlasnička struktura još nije zvanično promenjena, ali komitenti Granit Peščara su obavešteni o ulasku Lafarge-a. S obzirom da se iza francuske kompanije nalazi najveći svetski hadge fund BlackRock, koji je prošle godine preuzeo rudnik Trepča na Kosovu i Metohiji, ne čudi talas promena koji je zahvatio srpski građevinski sektor iz koga se istiskuju Vučićevi ortaci.

    Posle propasti projekta EXPO 2027, pritisnut besparicom, Vučić ne može da infrastrukturne projekte zadrži pod svojom kontrolom. Teška srca, mora da prežali gubitak provizija, koje je uzimao na tim poslovima. Utehu nalazi samo u nadi da će kampanjom u kojoj se predstavlja kao borac protiv korupcije uspeti da zaustavi pad rejtinga, što mu je neophodno pred vanredne izbore koje namerava da raspiše čim mu to dozvole strani gospodari iz Vašingtona i Brisela.

    Za potrebe te marketinške predstave naredio je hapšenje nekoliko svojih bliskih saradnika, omraženih u javnosti. Pod karikaturalnim optužbama uhapšeni su Milorad Grčić i Aleksandar Papić. Vučić im je odmah dodelio branioca Vladimira Đukanovića, specijalistu za kontrolu kriminalizovanih tipova iz vrha kartela. Ako budu poslušni, pa bez talasanja prihvate da se žrtvuju, Đukanović će im omogućiti da budu pušteni iz pritvora i da se brane sa slobode, kao što je već uradio sa Predragom Koluvijom, Dijanom Hrkalović i još nekima s te deponije. Svi su poslužili za igrokaz u stilu sportskog ribolova: uhvatiš ih, slikaš i pustiš.

    Uz Grčića, Papića, braću Stajić, pa i vršačkog agro-tajkuna Dragana Tikića, Vučić je naredio hapšenje nekoliko službenika iz Ministarstva za rad i socijalna pitanja, medicinske sestre sa VMA, pa i grupe lokalnih policajaca iz Prijepolja. Kao u lošem vicu, Vučić, koji je fantomskim Arapima za samo 105 miliona evra prodao Poljoprivredni kombinat Beograd, vredan više od 350 miliona evra, sada hapsi paora, koji je osumnjičen da je utajio porez tako što je preko drugih, manjih, poljoprivrednika prodavao svoje proizvode. Vučić hapsi medicinske sestre, a ostavlja na slobodi ministra zdravlja, poznatog po nadimku Doktor Smrt, koji je stekao u vreme saradnje sa vođama Zemunskog klana. Takođe, u pritvoru se nalaze lokalni policajci, a na čelu resornog ministarstva se nalazi Ivica Dačić.

    U ovom trenutku ne može da se proceni obim Vučićeve kampanje, kada će i koga da strpa u pritvor, ali mora da požuri, pošto mu se bliži kraj vladavine. Kao što on pravi spiskove za hapšenje, to radi i Europol. Samo, evropski policajci, u saradnji sa francuskim sudovima, to rade pametnije i detaljnije. Na spisku Europola nalaze se najistaknutiji Vučićevi saučesnici u kriminalnim i koruptivnim kombinacijama.

    Magazin Tabloid je u prošlom broju objavio izveštaj koji je sud u Parizu dostavio srpskom Tužilaštvu za organizovani kriminal. Izveštaj, koji su priredili istražni sudija Bris Hansman i saradnici iz Europola i Eurojust-a, možete da pročitate na linku <https://www.magazin-tabloid.com/sve-se-zna/.> Na osnovu analize presretnutih šifrovanih komunikacija preko aplikacije SKY ECC, u periodu od januara 2019. do marta 2021. godine, napravljen je spisak na kome se nalaze pojedinci iz vrha izvršne vlasti, koji su osumnjičeni za veze sa organizovanim kriminalnim grupama.

    Prvi na listi je Filip Korać, koji je 11. oktobra 2023. godine uhapšen u Mađarskoj po tajnoj francuskoj optužnici. Prateći njegove komunikacije preko Sky-a, na kojima je koristio pseudonim Robin, francuski istražni sudija je utvrdio povezanost sa Andrejem Vučićem i Novakom Nedićem, dugogodišnjim generalnim sekretarom Vlade Srbije. Na spisku su i Nedićevi ortaci Aleksandar Nešović i Veljko Banović, o čijim poslovima u Francuskoj je pisao i naš Magazin još pre tri godine. U ovom izveštaju se navodi i uloga Nebojše Stefanovića, tadašnjeg ministra policije, i njegove saradnice Dijane Hrkalović, pa i njenog intimusa, žandarma Nenada Vučkovića. Na spisku su i Veselin Milić, šeg beogradske policije, Milan Radoičić, jedan od vođa kosovskog klana, kao i odbegli Slaviša Kokeza, koji se smestio na bezbednu udaljenost, u Majami, gde se ponudio američkim službama kao svedok saradnik. U izveštaju se pominju i menadžerski poslovi Danila Vučića.

    Hapšenje bilo koga sa tog spiska bio bi težak udarac za Aleksandra Vučića. Toga je i on svestan, zato histerično preti: „Uništiću vas sve!“ Pretnja je prvenstveno usmerena prema nepostojećim zapadnim organizatorima „obojene revolucije“, koje je prvo optužio da u projekat njegovog obaranja uložili 639 miliona evra, a onda, kad mu se učinilo da je ta cifra mala, cenu svog svrgavanja je podigao na tri milijarde evra.

    U panici, dok odbrojava poslednje dane na vlasti, Vučić može da uništava samo svoje saradnike, koji mu smetaju jer mogu da postanu opasni svedoci njegovih zlodela. Naravno, kao svaki tiranin, može i da pokuša sa izazivanjem krvavih obračuna sa građanima. Iako zna da mu to ne bi dozvolili isti oni stranci koji su ga do juče podržavali i održavali na vlasti.

    Posle svega, sigurno je samo da je Aleksandar Vučić uništio svoju porodicu, kao i mnoge kumove i stranačke kolege. Sve ih je uvukao u kriminal, kojim su naneli nesagledivu štetu Srbiji. Sad je došlo vreme za svođenje računa, svima po spisku. Za početak, po Vučićevom spisku, a onda i po Europolovom, na kome se nalaze Vučići.

    SourceTabloid

    POSTAVI ODGOVOR

    молимо унесите свој коментар!
    ovdje unesite svoje ime

    Najnoviji članci