недеља, март 23, 2025
More
    NaslovnaDruštvoZavodljive kineske investicije: Daju novac, izvode radove i ne postavljaju pitanja

    Zavodljive kineske investicije: Daju novac, izvode radove i ne postavljaju pitanja

    Ekonomista Vladimir Vučković ocenio je u emisiji „Iza vesti“ da je poseta predsednika Narodne Republike Kine Sija Đinpinga Srbiji i ekonomska i politička.

    „U ovom trenutku dobro je imati Kinu kao prijateljsku zemlju, međutim ubuduće bi trebalo da se više vodi računa o detaljima“, ocenio je.

    Vučković je istakao da Srbija sve više zavisi od Kine, ali da ta zavisnost još uvek nije dominantna.

    “Ako smo kod zaduženosti, zvanično je to nešto ispod 3 milijarde evra, a govori se da je oko 5 milijarde, što nije mnogo, to je nekih 14-15 odsto naše ukupne zaduženosti. Dakle, mi domaćem finansijskom tržištu dugujemo 9 milijardi evra, međunarodnom finansijskom tržištu 9 milijardi evra, MMF-u 2,5 milijardem Međunarodnoj banci za obnovu i razvoj 2 i nešto milijarde. Dakle, Kina je tu negde iznad nekih finansijskih institucija, a opet dosta manja od privatnog finansijskog tržišta. Tendencija i trend zaduživanja ide ka tome da se sve više zadužujemo kod Kine i  zbog toga o tome treba voditi računa”, rekao je Vučković u emisiji “Iza vesti”.

    Na pitanje zašto su tako “zavodljive” kineske investicije, ekonomista je naveo da Kina postavlja manje pitanja nego što rade evropske međunarodne finansijske institucije.

    “To smo čuli iz prve ruke od nekih domaćih zvaničnika koji su pregovarali o kreditima s Kinom – da tu Kina postavlja manje pitanja nego što to rade evropske međunarodne finansijske institucije, koje mnogo više uslovljavaju, traže elaborate, traže studije izvodljivosti, kako će se trošiti novac… Sve je to komplikovano. Vraćamo se i na ono pitanje struke, da možda i nemamo baš ljude koji to mogu dovoljno brzo da urade, a onda Kinezi kažu – u redu, ako ste vi procenili da treba da pravite put, prugu, energetsko postrojenje, mi dajemo pare, mi izvodimo i ne postavljamo ta pitanja“, objasnio je ekonomista.

    Komentarišući kakvu korist građani Srbije imaju od toga, Vučković je rekao da imaju „to što ostane iza Kineza – te mostove, ta postrojenja i to nije loše“.

    “Dakle, ako se pitamo da li je bolje ići sporije pa insistirati na domaćoj operativi i veoma kasno dobiti nešto ili biti efikasniji, čini mi se da je ovo drugo bolje. Najbolje bi bilo da mi možemo sve to svojim snagama, ali to nije realan život”, ocenio je Vučković.

    Prema njegovom mišljenju, poseta kineskog predsenika je i biznis i politička, što je, kako navodi, sasvim u redu.

    „Srbija ima potrebu da učestvuje u velikim svetskim pričama. Mi se često ne zadovoljavamo time da budemo jedna mala zemlja u Evropi koja će sa sličnima da posluje, dakle mi volimo da se bavimo velikim stvarima, zato je Kina interesantna priča i u tom pogledu, ali kako danas teku globalni politički i ekonomski tokovi, u ovom trenutku je dobro imati Kinu kao prijateljsku zemlju. Dobro je imati ih na svojoj strani, ali ubuduće voditi više raćuna o detaljima šta tih tridesetak sprazuma sa Kinom znači“, ukazao je.

    Na pitanje zašto su Crnogorci i još neki hteli da se oslobode „dužničkog ropstva“ i kineskog kapitala ako je tako fenomenalan, Vučković kaže da kineski kapital to nije.

    „Znači, pitanje je da li kod vas postoji zavisnost od stranog kapitala i šta vama treba? Ako postoji, onda je jednako dobar i loš i američki i kineski. Sami vodite računa da ne biste zavisili od drugog“, zaključio je ekonomista.

    Tagovi
    SourceN1

    POSTAVI ODGOVOR

    молимо унесите свој коментар!
    ovdje unesite svoje ime

    Najnoviji članci